Október 23-i ünnepi megemlékezés Devecserben

Létrehozás: 2016. Oct. 23. - 20:03

„Angyal, vidd meg a hírt az égből, Mindig új élet lesz a vérből….”

 

Az 1956-os forradalom és szabadságharc október 23-án kezdődött a budapesti diákok békés tüntetésével, és november 11-én a fegyveres felkelők ellenállásának a felmorzsolásával fejeződött be. Nem több mint három hét, de történelmünk talán legkiemelkedőbb időszaka, melyet az egész világ a szívébe zárt. Példát adtunk mindenkinek bátorságból, összefogásból, hiszen a magyarság, ez a kis nép, szembe mert szállni az elnyomással. Dávid harcolt Góliáttal. Mint országszerte számos helyen, városunkban is ünnepélyes megemlékezést tartottak az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulóján, mely idén is a Városi Művelődési Házban kapott helyet. Az egybegyűlteket Szita Eszter köszöntötte, majd a Himnusz közös eléneklése után Ferenczi Gábor polgármester tartotta ünnepi köszöntőjét. Beszédét Albert Camus irodalmi Nobel-díjas író gondolataival vezette be, melyből az emlékezést emelte ki a kerek évforduló kapcsán.  Felidézte az akkor történteket, méltatta a magyar nép hősiességét. „Mint oly sokszor a történelem során hazánk a nagy politika játékszerévé, játszóterévé vált, ugyanis a nagyhatalmak nem hagyhatták, hogy a keleti blokk egy országa a saját útjára lépjen”- mondta a városvezető, majd felhívta a figyelmet arra, hogy ’56 emlékének megőrzése, a felnövekvő generációnak való átadása, a jelen nemzedékének a feladata, „hiszen addig születnek új hősök, ameddig a mártírokra emlékezünk.” Az ünnepi köszöntőt követően a Gárdonyi Géza Általános Iskola diákjai – Firczi Irma és Gruber Rita tanárnők felkészítésében - Angyali 56 című előadásukban emlékeztek a 60 évvel ezelőtt történtekre.  A szép ünnepi összeállítást követően a Deák téren folytatódott a tiszteletadás. Az 56-os emlékműnél helyezték el koszorúikat az emlékezők, majd a menet a Petőfi térre ment, ahol Devecser újabb jelképet állított, tisztelegve ezzel a múlt jeles eseményének, és egy olyan pedagógus személyének, aki gyerekek és szülők körében is köztiszteletnek örvendett. Czeidli József, a helyi Értéktár Bizottságának elnöke gondolataiban megidézte az egykori kántortanító Heinczinger István alakját, tisztelegve munkássága előtt. Dávid Eszter 4. osztályos tanuló Isten áldja meg a magyart… című népdal gyönyörű előadásával a hősökért, és az egykori tanítóért énekelt. Tornai Tamás a Somló Holding Kft. ügyvezető igazgatója, egykori „Heinczinger tanítvány” így emlékezett tanítójáról:

„Mindene a kultúra…Természetes közege a közösség, amelyet felemel, és amely őt egyre magasabbra emeli…Alkot, értéket teremt…Vezetőként védte a közösségét, nem engedte, hogy a túlkapások az itt élőket egymással szembe fordítsák…Szabadságszerető, életvidám, alkotni vágyó és tudó pedagógus…Végtelen nyugalmával, nyitottsággal, humorral a lehető legtöbbet adta nekünk, miközben a saját szabadságát gúzsba kötötték…Nyitott, őszinte, tehetséges ember, minden porcikájában pedagógus, akitől el akarták venni életének lényegét a katedrát és a szabadságot…Lelkében szabad ember volt, mert szolga az, ki hatalmát mástól kapja, kit közössége nem becsül… Alkatában tekintélyt sugárzó ember, aki nem a tanárunk volt, hanem a társunk, olyan társunk, akire felnéztünk, aki segített, felemelt bennünket... Varázslóként sugározta minden nap felénk a legnagyobb tudást, ami minden bajra gyógyír, a derűt… Gondolatai, szellemisége, továbbra is itt van a lelkünkben.”

A gondolatébresztő szavakat követően Ferenczi Gábor polgármester, Mayer Gábor intézményvezető, és Tornai Tamás ügyvezető igazgató leleplezték a Járóka Attila kőfaragó mester és Németh Péter kovácsmester keze munkáját dicsérő emléktáblát, melyet koszorúzás követett. A hősökre és mártírokra emlékező évfordulós ünnepség a Szózat hangjaival zárult.

Nyárs Hajnalka

 

Szerzőről

DVTV